

Információk, érdekességek
Biztonságban az interneten – Így tanítsd a kicsit netezni!
2016. december 05.
A legtöbb szülő aggódik a gyerekei biztonsága miatt az interneten. De nem a tiltás vagy a prédikálás, hanem a beszélgetés és az együtt töltött idő a legjobb módja annak, hogy biztonságban is tudhassa őket.

Rengeteg beállítás van a számítógépeken, tableteken, szoftvereken, játékokon és közösségi hálókon, ami kiszűri a szülő által nemkívánatosnak megítélt tartalmakat, vagy monitoringozza, amit a gyerek csinál. Viszont a tiltás hosszú távon nem a legcélravezetőbb módszer semmilyen témában. Nem helyettesíti a nevelést, a jó példa mutatását és a tanítást. Ezért fontos, hogy a gyerek a szülővel kézen fogva, lépésről lépésre értse meg, hogyan maradhat biztonságban, és mit tegyen, ha kellemetlen, vagy veszélyes helyzetbe kerül.
Minél hamarabb, annál jobb – Beszéljetek a témáról!
Sok gyerek már nagyon korán elkezdi a netet használni, és mire tinik lesznek, naponta hosszú órákat töltenek el böngészéssel, játékkal. Egészen kis korban beszéljétek meg együtt a szabályokat, a gyerek saját szintjén, és gyakran hozd fel ezt a témát, ahogy cseperedik. Ne próbálj meg letudni mindent egy ültő helyedben, hanem gyakran beszélgessetek erről. Ahogy a gyerek egyre idősebb lesz, a technológia előre megjósolhatóan fejlődni fog. Fontos, hogy topon maradj te is, és ne hagyjátok abba a dialógust, beszéljétek meg, miket szokott csinálni és hogyan maradhat biztonságban.
Netezzetek együtt!
Ugyanúgy, ahogyan a mindennapi életben, vegyél részt a gyerek online világában is. Kérdezd meg, hogy miket szokott nézegetni, mivel szokott játszani. Ülj mellé, és játsszatok együtt. Így sokkal könnyebben tudsz neki segíteni is, bátorítani és együtt megtanulni új alkalmazásokat. Mindkettőtöket sokkal kevésbé érnek így majd kellemetlen meglepetések.
Megkezdődött az influenza elleni védőoltások beadása
2016. november 29.
Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatala és az Országos Epidemiológiai Központ közösen tájékoztatja a lakosságot arról, hogy november elejétől az ország egész területén elérhető a 60 éven felüliek valamint a rizikócsoportba tartozók számára a térítésmentes influenza elleni védőoltás.
A sokévi tapasztalatok alapján Magyarországot az influenzajárvány általában januárban éri el, így jelenleg elégséges idő áll rendelkezésre, hogy a betegség és az általa okozott szövődmények elkerülése érdekében önmagunkról és szeretteinkről a védőoltás segítségével gondoskodjunk.
A 2016/2017. évi szezonban 1,3 millió adag térítésmentes influenza elleni oltóanyag áll rendelkezésre a 60 éven felüliek és a rizikócsoportba tartozók védőoltásához. A vakcina október végétől elérhető a háziorvosoknál, foglalkozás-egészségügyi orvosoknál, így már megkezdődött az influenza elleni védekezés, azaz a védőoltás beadása. A térítésmentes oltásra jogosultak köre a tavalyi évhez képest nem változott.
„Apró segítség, hatalmas öröm”
2016. november 14.
A Magyar Vöröskereszt, a Procter & Gamble és a SPAR Magyarország országos jótékonysági programot indít a rászoruló gyermekek támogatására.
A P&G és a SPAR Magyarország országos jótékonysági kezdeményezést indít “Apró segítség, hatalmas öröm” elnevezéssel a Magyar Vöröskereszt támogatására és a rászoruló gyermekek megsegítésére. Minden SPAR és INTERSPAR üzletben megvásárolt P&G termékkel, így például az Ariel, a Lenor, a Pampers és a Gillette termékeivel is segíthetünk, hiszen az ár 1%-át a Magyar Vöröskereszt a rászoruló gyermekek életkörülményeinek javítására fordítja.
| A kezdeményezés 2016. december 7-ig tart. |
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a magyar társadalom 14.9%-a (1.464.740 fő) él szegénységben. A 7 év alatti gyermekek 42.2% százaléka, 130 ezer fő naponta küzd a szegénység nehézségeivel, közülük nagyjából 50 ezer rendszeresen éhezik.
Segítség, hogy segíthessenek
Az “Apró segítség, hatalmas öröm” program célja, hogy a Magyar Vöröskereszt, a P&G és a SPAR Magyarország a leginkább rászorulókat segítse. A kampány nagyköveteként Molnár Ferenc Caramel énekes, a két éves Sophie büszke apukája is csatlakozik a programhoz.
Újra ideje a D-vitamin pótlásának
2016. október 28.
A magyar lakosság mintegy kétharmada küzdhet D-vitamin-hiánnyal. Fontos tudni, hogy ennek az alapvető vitaminnak a pótlása hogyan járul hozzá egészségünk megőrzéséhez, és a nyári hónapok valóban feltöltik-e D-vitamin-raktárainkat.
Itt az ősz, amely hazánkban közismerten esős évszak, a vénasszonyok nyarát leszámítva kevés napsütéssel. Ilyenkor az idős emberek hajlamosak bezárkózni otthonukba, a dolgozó lakosság is munkahelye és otthona között ingázik, többnyire romlik a bevitt tápanyagok minősége, csökken a fizikai aktivitás, és nemcsak az idő, hanem hangulatunk is gyakran borússá válik.
A magyar lakosság több mint hatvan százalékánál ezért nem is a D-vitamin-szint normális fenntartásáról, hanem a D-vitamin-hiány pótlásáról kell gondoskodni.
Mennyi az annyi?
A legfrissebb hazai ajánlások szerint egy átlagos felnőtt embernek körülbelül 2000 nemzetközi egység (NE) a napi D-vitamin-szükséglete, mely igényt nyáron hiányállapot nélkül egészséges táplálkozással és napi húsz-huszonöt perc szűrt napfényen való tartózkodással biztosítani tudunk.
Azonban a nyár elmúltával a D-vitamin-készletek 6 hét alatt lemerülnek, és a téli időszakokban egy egészséges szervezet sem tud elegendő mennyiségű D-vitaminhoz jutni.
Ősszel és télen mindössze 80 (!) nemzetközi egység D-vitamin jut be a szervezetünkbe megfelelő táplálkozás esetén, a jelenlegi ajánlás azonban ennek a többszöröse: 2000 NE. Hiszen a hűvösebb idő érkeztével nem éri annyi napfény testünket, egyre kevesebbet tartózkodunk a szabadban, ráadásul az őszi-téli időszakban kevesebben figyelnek oda az egészséges, változatos és kiegyensúlyozott táplálkozásra. Ezért már ősszel jelentkezhetnek a D-vitamin-hiány tünetei, tél végére pedig 10-ből 9 (!) magyar ember szenved D-vitamin-hiányban.
Kávézunk, cigizünk és nem szedünk elég vitamint
2016. október 18.

Kevesebb vitamin és ásványi anyag jut a szervezetünkbe, mint néhány évtizeddel ezelőtt.
A magyarok közel 40%-a időszakosan sem szed vitaminokat és ásványi anyagokat, holott kétharmaduk úgy véli, hogy a zöldségekben és a gyümölcsökben már nincs annyi vitamin, mint néhány évtizeddel ezelőtt, derült ki egy friss hazai felmérésből*. A többség úgy gondolja, hogy a kiegyensúlyozott étrend feleslegessé teszi a vitaminszedést, ugyanakkor csak 10% fogyasztja el a dietetikusok által javasolt napi öt adag zöldséget és gyümölcsöt, és csak minden ötödik ember van tisztában azzal, hogy ez a mennyiség egyáltalán mit is jelent. Schmidt Judit dietetikus segít eligazodni a vitaminszedéssel kapcsolatos kérdésekben, és arra is választ ad, hogy miként befolyásolja a kávéfogyasztás a tápanyagok felszívódását szervezetünkben.
Egészségtudatosság
A válaszadók közel 90%-a egészségesnek, 80%-a pedig egészségtudatosnak vallja magát. A nők és férfiak 70%-a odafigyel az étkezésére, ugyanakkor csak kevesen vannak tisztában a dietetikusok által javasolt napi zöldség- és gyümölcsadaggal, és csak minden tizedik ember fogyaszt elegendőt belőlük. De vajon mitől érzik egészségesnek magukat az emberek? A válaszokból az derül ki, hogy közel 40% sportol rendszeresen, legalább heti egy alkalommal, és a többség (közel 80%) igyekszik minél többet tartózkodni friss levegőn, valószínűleg ez eredményezi az egészségesség érzését.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...575859...173

