

Információk, érdekességek
Takarítsunk természetes szerekkel – 2. rész
2017. február 04.
Takarítani anélkül, hogy toxikus tisztítószereket használnánk, könnyebb, mint gondolnánk. Ha figyelünk a természetes anyagokra, receptekre, és aszerint készítjük el a szereket, az egészséget károsító, legkisebb kockázat nélkül tisztán tarthatjuk belső tereinket.
A drogériák, szupermarketek polcai telve vannak számtalan tisztítószerrel, melyek használata könnyű, és tökéletesen elpusztítják a baktériumokat, de döntő mértékben tartalmaznak vegyi anyagokat. Emiatt részesítsük előnyben a jól bevált, régi szereket: pl. a fehér ecet, szódabikarbóna, citrom és fekete szappan egy megbízható négyest alkot! Nem károsak sem az egészségünkre, sem pedig a pénztárcánkra nézve!
A nyerő négyes:
1. Fekete szappan
Folyékony vagy szilárd formában kapható. A padlótól a plafonig mindent lehet vele tisztítani és zsírtalanítani. Nagy előnye, hogy nem kell leöblíteni. Foltkezelésre is alkalmas. (szilárd formában), hagyjuk hatni néhány órával a mosás előtt. Esszenciális olajokkal illatosítható.
2. Szódabikarbóna
Mint tisztítószer, a háztartás „királya”, környezetbarát, nem toxikus. Rendkívül hatásos szagtalanító, és hat a vízkő ellen is (még inkább, ha citrommal társítjuk). Tisztítja a legmakacsabb zsírfoltokat: ideális a tűzhely, kerti sütő, fritőz, mosogatógép tisztítására. Nedves szivaccsal alkalmazva tisztíthatjuk még vele a hűtőszekrényt, és újjávarázsolja az elektromos háztartási készülékeket. A lefolyóba juttatva fertőtlenít.
3. Citrom
Erős fertőtlenítő, antibakteriális, vízkőoldó, szagtalanító hatású. Hatékonyan felhasználható, ha néhány cseppet öntünk egy szivacsra, és azzal tisztítunk. Vagy közvetlen módon: egy fél citromot szódabikarbónával keverve az erős szennyeződések ellen. Esszenciális olaj formájában „szuperkoncentrált”, elűzi a mikrobákat, és még illatosítja is az egész lakást/házat.
4. Fehér ecet
Egyszerű az alkalmazása, gazdaságos, igazi fegyver a baktériumok és a vízkőlerakódás ellen (fokozottan hat, ha melegítjük, és ez esetben mindig hígítjuk). Zsírtalanít, csillognak tőle a csapok, üvegek, tükrök, puhítja a textíliákat, és újjáéleszti a színüket. Szódabikarbónával társítva kétségtelen, hogy tisztításra szinte minden téren felhasználható az otthonunkban. Amire ügyelni kell: szúrós szaga miatt jól szellőztessünk ki a használat után, továbbá soha ne keverjük hypóval.
Takarítsunk természetes szerekkel – 1. rész
2017. február 04.
Akinek gyereke van, az a lakás tisztasága mellett, a belső terek egészséges levegőjére is szeretne garanciát. Használjunk hát természetes tisztítószereket, kerüljük a vegyi anyagokat és az abból eredő légszennyezést – ily módon is sikerrel harcolhatunk a mikrobák ellen. Kétrészes cikkünkben ehhez adunk nem csak hasznos, de egészséges tippeket is!
A különféle szennyeződések koncentrálódhatnak minden lakóhelyiség belső terében, és a leggyakrabban szintetikus tisztítószereket használunk ellenük. Ami azonban a benti levegő minőségét illeti, ilyen irányú vizsgálatok eredményei kimutatták, hogy a lakások többsége ártalmas anyagokkal, szerves illékony vegyületekkel szennyezett. Ezen anyagok jelzése a VOC angol rövidítés – volatile organic compound – melynek mértéke a határértéken – 30 gr/l – alul kell, hogy legyen, és újabban egyes termékek csomagolásán is feltüntetik. Az így keletkezett levegő káros egészségünkre nézve, többek közt fejfájást, köhögést, légúti és szempanaszokat okozhat.
Okolhatók ezért többek közt a bútorok, padlók, ajtók, falak szigetelőanyagaiból áradó káros anyagok is, ám a szintetikus takarítószerek, (fal)festékek, oldószerek, műgyantával kezelt laminált berendezési tárgyak, szintetikus ragasztók, vagy akár a hang- és hőszigetelő habok kipárolgása is előidézheti a káros hatást.
A cigarettafüst (vagy akár a tömjénfüst), a nedvesség, a szőnyegekben, bútorszövetekben, ágybetétekben megbújó atkák is rendkívüli módon veszélyeztethetik a lakás levegőjét.
Ezek az anyagok, ha együttesen hatnak, természetesen még inkább ártalmasak lehetnek légzőrendszerünkre és egészségünkre nézve. De sokunkban nem is tudatosul ez a káros hatás. Noha – különösen a tél hónapokban – a nagyobb fokú bezártság miatt csak úgy hemzseghetnek a zárt terekben a baktériumok, gombák, egyéb mikroorganizmusok, melyek ellen igyekszünk minél erősebb, vegyi anyagokkal teli tisztítószerekkel fellépni. Pedig sokkal jobban tennénk, ha a természetes anyagok tisztító erejére helyeznénk a hangsúlyt!
Hideg időben gyakoribb a szívinfarktus! - Ezekre a jelekre figyeljen!
2017. január 27.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint, a következő napokban, rendkívül hideg lesz. Az alacsony hőmérséklet, a szívproblémákkal küzdő emberek számára különösen veszélyes, ugyanis a beteg szív számára, a hideghez való alkalmazkodás nagyfokú megterhelést jelent.

Sajnos ebben az időszakban megnövekszik a hirtelen szívhalál esélye, illetve megnő a szívinfarktusok száma is. Arról kérdeztük, Dr. Vaskó Pétert, a Kardioközpont kardiológusát, hogy miért jelent problémát a hideg idő, és milyen figyelmeztető jeleket kell komolyan venni annak érdekében, hogy elkerüljük a súlyos szív- és érrendszeri károsodásokat.
Miért jelent veszélyt a hideg idő a szívbetegekre nézve?
Kutatások kiderítették, illetve orvosi tapasztalatok is igazolják, hogy a hideg hónapokban növekszik a szívinfarktusok száma, illetve a hirtelen szívhalál esélye. Mivel az alacsony hőmérséklet miatt beszűkülnek az ereink – köztük a szív artériái is –, ennek következtében csökken a szívizmok vérellátása. Hidegben összehúzódnak az erek a bőrben és a testfelszín közelében is, így a szívnek erősebben kell dolgoznia, hogy a vért mozgásban tartsa. Ha valakinek beteg a szíve, ez már megterhelő lehet számára. A következmény sajnos, a görcskészség növekedése miatti szorító mellkasi fájdalom, (angina pectoris), a trombózishajlam fokozódása, a hirtelen szívhalál, és a szívizomelhalással járó súlyos, életveszélyes állapot, a szívinfarktus kialakulása.
Szmog van! – Így védekezzünk!
2017. január 26.
A szennyezett levegőn a lehető legkevesebb időt töltsük, használjunk porszűrő maszkot!
Szemkönnyezés, orrfolyás, torokkaparás, köhögés, tüsszentés – ezek azok a jelek, amelyekből arra következtethetünk, hogy szervezetünket zavarja a levegő rossz minősége. Ha tartósan magas a levegőben a szálló por mennyisége, akkor ezek a tünetek nem csak a krónikus betegeknél, időseknél jelentkezhetnek, hanem akár az egészséges embereknél is. Az Országos Közegészségügyi Központ szakemberei arra hívják fel a figyelmet, hogy kisebb egyéni óvintézkedésekkel is sokat tehetünk azért, hogy megóvjuk egészségünket az ilyen helyzetekben. Különösen oda kell figyelni a kisgyermekekre, a napi rendszeres séta ilyenkor egyáltalán nem javasolt, csak akkor vigyük őket ki a szabad levegőre, ha az elkerülhetetlen.
A szmog egészségügyi következményei
Régóta köztudott, hogy környezetünk levegőminősége hatással van közérzetünkre és bizonyos légszennyezettség szint felett egészségünkre is. Az Országos Közegészségügyi Központ Levegőhigiénés és Aerobiológiai Osztálya kidolgozott egy értékelési rendszert, melynek célja, hogy bemutassák: milyen egészségi következményekkel kell számolni, ha szennyezett a levegő. Így tanácsokkal tudnak szolgálni a szív- és érrendszeri, valamint a légzőszervi betegségben szenvedők, az időskorúak, a gyermekek és azok számára, akik érzékenyebben reagálnak a levegőminőség romlására.
Budapest és az ország 28 településének levegőegészségügyi helyzetét napi rendszerességgel értékelik a Levegőhigiénés Index (LHI) segítségével, térképi ábrázolással.
Téli gumi nélkül még belegondolni is rossz, mi történhet
2016. december 28.
Sajnos sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mennyire fontos is télen a téli gumi. Magyarországon, mivel nem kötelező, csak ajánlott a téli gumi, így nem is veszik annyira komolyan az emberek, pedig nagyon fontos lenne már ezt törvénybe iktatni, hiszen rengeteg végzetes kimenetelű balesettől óvhatna meg bennünket.
Gondoljuk csak végig, hogy mit jelent a téli gumi télen, illetve milyen ha a nyári gumival autókázunk a jeges, fagyos, havas, vagy az olvadt havas, esős utakon.
Cikkünkben összehasonlítjuk a két gumi téli használatának a lehetőségeit, elmondjuk, hogy miért nem érdemes nyáron a téli gumival közlekedni.
A téli gumi és a nyári gumi télen – ezért veszélyes a nyári
Nem sokan vannak azok, akik egész évben nyári gumit használnak, inkább elterjedtebb szokás, hogy nyáron is téli gumival közlekedjenek az emberek, a két gumi közötti különbségeket azonban akkor érthetjük meg legjobban, ha látjuk, miért veszélyes a nyári gumi a téli utakra.
További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...565758...173


