Információk, érdekességek

Az iskolai felvilágosítás ellenére is hatalmas a tájékozatlanság

2016. október 17.

Ijesztő eredmények születtek. Egy friss hazai kutatás eredményei szerint a 25 év alattiak negyede még soha nem védekezett szexuális együttlétei alkalmával.

Minden harmadik megkérdezett 16-25 év közötti fiatal legalább hetente egyszer él nemi életet, ennek ellenére a korosztály egynegyede még soha nem használt semmilyen fogamzásgátló módszert– derül ki egy friss hazai kutatásból. A felmérés alapján a felelőtlen viselkedés hátterében a szülői támogatás hiánya és a nem megfelelő felvilágosítás áll: az első együttlétnél a válaszadók fele azért nem védekezett, mert nem gondolta, hogy szükség lenne rá, minden tizedik pedig nem tudta, hogy milyen eszközök állnak a rendelkezésére. Az okok mellett a következményeket is jól tükrözik az adatok: hiába léteznek már olyan alternatív, megbízható védekezési eszközök, mint például a hüvelygyűrű vagy a spirál, az elmúlt egy évben minden tizedik fiatalnak szüksége volt sürgősségi fogamzásgátlásra, a 19 éven aluliak körében pedig csaknem minden második terhesség abortusszal végződik.

Fogamzásgátlás világnapja, 2016. szeptember 26.

A kutatás során megkérdezett magyar fiatalok átlagosan 16,5 évesen veszítik el a szüzességüket (a magas iskolai végzettségűek kicsit később, közel 18 évesen, az alapfokú végzettségűek pedig általában korábban), a védekezésre viszont ijesztően kevés figyelmet fordítanak. A 16-25 éves korosztály negyede még soha nem védekezett, annak ellenére, hogy jelentős részük legalább hetente egyszer él nemi életet, a könnyelműség miatt pedig gyakran kerülnek szorult helyzetbe: az elmúlt évben tízből egy válaszadónak szüksége volt sürgősségi fogamzásgátlásra.


Egy rosszul elmosott pohár is fertőzést okozhat

2016. október 05.

A „csókbetegség” elsősorban serdülők és fiatalok betegsége, cseppfertőzés útján terjed. Dr. Kádár János immunológustól, az Immunközpont főorvosától megtudhatjuk, hogy mi okozza, és hogyan kezelhetjük az influenzához hasonló tüneteket produkáló betegséget.

A betegséget többnyire egy Epstein-Barr nevű vírus okozza, ami a gamma-herpeszvírusok körébe tartozik. Kisebb százalékban más vírus is okozhat ilyet, így a citomegalovírus vagy a HIV.

A betegség leginkább típusos formája az orvosi nevén fertőző mononucleosis, vagy Pfeiffer-féle mirigyláz, de a köznyelvben inkább csókbetegség néven terjedt el, mivel valóban ez a fertőzés átadásának egyik gyakori módja. Mégsem csak a szerelmesek betegsége, mivel egy rosszul elmosott pohár vagy körbeadott vizes palack is könnyen a fertőzés forrása lehet.

A mononucleosis tünetei betegenként eltérő súlyossági fokban és formában jelentkezhetnek és fennállási idejük is egyénenként eltérő lehet.

  • Vannak gyakorlatilag panaszmentes betegek, akik mégis hordozói a vírusnak, így tudtuk nélkül is továbbadhatják a fertőzést. A kórkép enyhébb megjelenési formája, ha a beteg gyengének érzi magát, esetleg rossz a közérzete, de a tünetei rövid idő alatt elmúlnak.
  • Súlyosabb esetben influenzaszerű tünetek jelentkezhetnek – nagyfokú gyengeség, elesettség érzés, fejfájás, láz, duzzadt nyirokmirigyek – melyek akár hetekig is fennállhatnak. A mononucleosis egyik legsúlyosabb formája, amikor a belső szervek – máj, vagy lép – megduzzadnak, hasfájás, hányás kíséri.

A felsorolt tünetek sokszínűsége és az egyéni eltérések gyakorisága miatt a betegség diagnózisára nem minden esetben kerül sor. Nagyrészt azért, mert mire az beteg orvoshoz kerül, már jobban van, vagy a tünetek meg is szűntek. Kezdeti stádiumban az influenza mellett a tünetek a tüszős mandulagyulladással is könnyen összetéveszthetők. A betegséget beazonosítani a laborvizsgálat segíthet, de kezdetben itt sem minden esetben láthatóak az eltérések.


Gyógyszerfüggőség - főleg a nőket érinti

2016. szeptember 17.

Mivel a gyógyszer legális, mi pedig nagyon stresszes világban élünk, a háziorvosok könnyedén felírják a különböző nyugtatókat, szorongáscsökkentőket és antidepresszánsokat - főként a nőknek, ők pedig észrevétlenül adják tovább a káros mintát generációkon keresztül.

Amikor elkezdtem szenvedélybetegekkel, főként drogos fiatalokkal foglalkozni, azt tapasztaltam, hogy a drogokkal való első találkozásuk élményét nem mástól, mint saját anyjuktól kapták. Akkor még zömmel heroinista ópiátfüggők kezelésével foglalkoztam, akiknek több mint a fele úgy szokott rá a drogra, hogy először az anyjuk adott nekik nyugtatót vagy valamilyen szorongáscsökkentő tablettát. Aztán rájöttek, hogy alkohollal keverve, vagy nagyobb mennyiségben egy újfajta kábulatot érhetnek el, és az élmény fokozása érdekében magától értetődő volt valamilyen illegális nyugtató hatású szerhez (pl. heroin, máktea, morfium stb) nyúlni.

Az elmúlt évek középiskolai kutatásai továbbra is azt mutatják, hogy Magyarország élen jár  azalkohol és gyógyszer együttes fogyasztásában a 15-17 éves korosztály vonatkozásában. Ha másért nem, hát ezért kifejezetten fontosnak tartom, hogy beszéljünk a gyógyszerfüggőségről, ami zömmel hazánkban a nőket érinti. Mivel a gyógyszer legális, mi pedig nagyon stresszes világban élünk, a háziorvosok könnyedén felírják a nőknek a különböző nyugtatókat, szorongáscsökkentőket és antidepresszánsokat. Ha éppen egy nő úgy érzi, hogy anyaként, feleségként és alkalmazottként nagyon kimerült, kétségbeesett, fáradt és nem bírja már a vállát nyomó felelősséget, könnyű elkezdeni gyógyszerekhez nyúlni. Már csak azért is, mert a családi mintázatainkban nagyon elfogadott és gyakori, hogy ha egy nő kimerült, akkor nyugtatóval éljen. Ezt a mintázatot  természetesen adják át a nők egymásnak generációkon keresztül úgy, hogy közben nagy valószínűséggel nincsenek is tudatában annak, hogy valójában milyen  stresszleküzdési módra tanítják meg gyerekeiket.

 


Egyre több a kis bölcsis beteg

2016. szeptember 11.

Szeptemberben ugrásszerűen megnő a háziorvosok leterheltsége: a bölcsődei és óvodai megbetegedéseknek köszönhetően két hét alatt legalább a duplájára nő a forgalom a rendelőkben, hívta fel a figyelmet a Házi Gyermekorvosok Egyesülete. A legfontosabb, amit a szülők tehetnek, a megelőzés: az immunrendszer megerősítése érdekében a vitaminraktárak feltöltése.

Az 1-3 éves korosztály vitaminbevitele azonban aggasztóan alacsony értékeket mutat: kétharmaduk nem fogyaszt elég D-vitamint, 42%-uk nem fogyaszt elég kalciumot és minden negyedik babavashiányos. Pedig az élet első 1000 napjában a vitaminokban, nyomelemekben és ásványi anyagokban gazdag táplálás elengedhetetlen a szervezet védekezőképességének megerősödéséhez, amely alapvető feltétele az őszi megbetegedések megelőzésének.

A bölcsőde- és óvodakezdés csúcsidőszaknak számít a háziorvosi rendelőkben: a közösségbe belépő vagy visszakerülő gyerekek egymásnak adják át a különböző fertőzéseket és vírusokat. „Szeptemberben mindössze két hét alatt a duplájára nő a forgalom a rendelőkben, az orvosok pedig rendkívül leterheltek a bölcsődék és óvodák megnyitását követően. A csoportok fele gyakorlatilag folyamatosan beteg, így nagy az újrafertőződés veszélye, amely könnyen felülfertőzéshez és komoly szövődményekhez vezethet. A gyermekorvosok mellett a felnőtt háziorvosoknál is megugrik a betegek száma (főként az idősebb korosztályból), hiszen a bölcsődéből hazacipelt vírusok a gyengébb immunrendszerrel rendelkező szülőket vagy nagyszülőket is könnyen megfertőzik.” – hívta fel a figyelmet Dr. Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke.

Az első 1000 napnak meghatározó szerepe van az immunrendszer megerősödésében

A bölcsőde- és óvodakezdéskor leginkább a felső légúti fertőzésekterjednek, amelyeknek 90%-át vírusok okozzák. A betegség általában fejfájással, orrdugulással, köhögéssel valamint enyhe, 1-2 napos lázzal jár, gyógyszer azonban nincs rá, tüneti kezeléssel és megfelelő mennyiségű pihenéssel orvosolható.


Szeptember 13-ig igényelhető a méhnyakrák elleni térítésmentes iskolai oltás

2016. szeptember 11.

Idén ősszel harmadik évébe lép az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által koordinált méhnyakrák elleni oltási program. A szülők újra igényelhetik az államilag támogatott, térítésmentes iskolai védőoltást. Az ingyenesen biztosított méhnyakrák-megelőző vakcinát az elmúlt két évben több mint 70 ezer iskolás lány kapta meg, idén pedig újra több mint 40 ezer lány szülei kérhetik. A kétadagos oltóanyag azok számára ingyenes, akik betöltötték a 12. életévüket, és szeptemberben kezdik meg az általános iskola 7. osztályát.

Nyilatkozni kell!

2014 szeptemberétől a Nemzeti Védőoltási Program részeként igényelhetik a lányok szülei a méhnyakrák elleni térítésmentes védőoltásokat, amelyet két adagban – ősszel és tavasszal – kapnak meg az érintettek. 2016-ban a tanév első szülői értekezletén minden érintett tanuló szülei írásos tájékoztató csomagot kapnak, amely tartalmazza a kitöltendő szülői nyilatkozatot is. Annak érdekében, hogy a lányok ősszel megkapják a térítésmentes, állami támogatású oltóanyagot – és védettek legyenek egy esetleges későbbi rákbetegségtől –, ezt a nyilatkozatot legkésőbb 2016. szeptember 13-ig, aláírva kell visszajuttatniuk az iskolába. A gondozói, szülői nyilatkozat az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal oldalán is elérhető és onnan letölthető.

Az érintettek 80%-a kérte az ingyenes vakcinát

Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatal adatai szerint az oltási program kezdete óta az érintettek mintegy 80%-a, azaz több mint 70 ezer iskolás lány szülei döntöttek úgy, hogy élnek a lehetőséggel, és kérik gyermeküknek a védőoltást. Az iskolai oltások előnye, hogy területi és anyagi viszonyoktól függetlenül bárki számára elérhető. Az ingyenes vakcina így minden érintett fiatalhoz eljut. Az előző kampányok eredményeképp jelentősen nőtt az átoltottság, az egészség-egyenlőtlenség csökkent” – tette hozzá Dr. Horváth Judit Krisztina.

Az előző két méhnyakrák elleni országos védőoltási kampány egyértelműen sikeres volt. A 2015-2016-os oltási kampány eredményessége az iskolák ötödében száz százalékos volt, ami azt jelenti, hogy minden oltásra jogosult gyermek megkapta a méhnyakrák elleni védelmet.


További híreink megtekintéséhez lapozzon!
1...585960...173